چین به اتهامات مداخله خارجی استرالیا برخورد می کند – اخبار جهانی RT

مقامات چینی در استرالیا ادعای مداخله خارجی را “تهمت های شرورانه” رد کرده اند. این انکار به دنبال گزارش هایی مبنی بر تحقیق در مورد یک عضو کنسولگری برای نقش وی در یک فعالیت تبلیغاتی مشکوک صورت گرفته است.

کنسولگری چین در سیدنی روز چهارشنبه گفت که می خواهد تبلیغ کند “مبادلات دوستانه و همکاری عملی” و اینکه همیشه به آن پایبند بوده است “حقوق بین الملل و هنجارهای اساسی روابط بین الملل”

اتهاماتی که سرکنسولگری و مقام آن درگیر فعالیت های نفوذی هستند کاملاً بی اساس است و چیزی جز تهمت های شرورانه نیست.

روابط میان دو کشور در کمترین حد در دهه های گذشته فرو رفته است در حالی که یک تحقیق چند ماهه در مورد اینکه آیا دیپلمات ها ، دانشگاهیان و روزنامه نگاران برجسته چینی در تبلیغات عمدی تبلیغات و تأثیرگذاری بر مقامات استرالیایی نقش داشته اند ، سقوط کرده است.
همچنین در rt.com
“رفتار غیر منطقی آشکار”: پکن استرالیا را به “آزار و اذیت” روزنامه نگاران چینی متهم می کنددر 15 سپتامبر ، شرکت پخش استرالیا (ABC) گزارش داد که اسنادی را بدست آورده است که نشان می دهد پلیس فدرال استرالیا (AFP) در حال تحقیق است که آیا یک مقام کنسولگری در مشکوک نفوذ یک سیاستمدار ایالت و مشاور سیاست درگیر است.

بر اساس این گزارش ، یک حکم AFP به نام عضو کنسولگری سان یانتائو در رابطه با تحقیقات مربوط به عضو پارلمان ایالتی نیو ساوت ولز (NSW) شائوکت موزلمان و یکی از مشاوران سیاسی وی ، جان ژیزن ژانگ ، نامگذاری شده است.

در ماه ژوئن توسط مأموران AFP و سازمان اطلاعات امنیتی استرالیا (ASIO) به خانه و دفتر موصلمان حمله شد ، در طی آن رایانه ها و سایر وسایل ارتباطی توقیف شد. این تحقیق معطوف به این بود که آیا فعالیت های موزلمان به عنوان یک قانونگذار تحت تأثیر اعضای حزب کمونیست چین قرار دارد ، وی ادعا می کند که با آنها مکاتبه کرده است.

به تدریج بدتر شدن روابط دو کشور روزنامه نگاران هر دو طرف را تحت تأثیر قرار داده است. هفته گذشته ، دو خبرنگار که برای رسانه های استرالیایی در چین کار می کردند ، به سرعت از کشور خارج شدند “برای ایمنی آنها.” پیش از عزیمت ، خبرنگاران در رابطه با پرونده چنگ لی ، روزنامه نگار مستقر در چین در استرالیا که در کانال انگلیسی زبان CGTN کار می کرد ، توسط وزارت امنیت دولت چین مورد س questionال قرار گرفتند. چنگ در ماه اوت بازداشت شد و به دلیل فعالیت های مشکوک که امنیت چین را به خطر می اندازد همچنان در بازداشت است.

اخبار مرتبط  ایران از ایالات متحده در دادگاه عالی سازمان ملل به دلیل اعمال تحریم در هنگام وقوع کووید 19 - شکایت خواهد کرد - RT World News
همچنین در rt.com
پکن می گوید ، س Questionال از روزنامه نگاران استرالیایی بخشی از “اجرای قانون عادی” استدر همان زمان ، پکن بارها “آزار” روزنامه نگاران چینی در استرالیا را محکوم کرده است. به گفته خبرگزاری دولتی چین شین هوا ، آخرین حادثه از این دست اواخر روز سه شنبه رخ داد ، زمانی که مأموران ASIO به خانه چهار روزنامه نگار چینی یورش بردند و اقلام ارتباطی را توقیف کردند ، سوالاتی را در مورد تشدید اختلاف بین طرفین مطرح کرد.

روابط وخیم بین استرالیا و چین تا حدی شبیه روابط بین چین و ایالات متحده است ، جایی که در حال حاضر اقداماتی برای مقابله با ادعای نفوذ و عملیات اطلاعاتی توسط پکن انجام شده است.

در ماه ژوئیه ، کنسولگری چین در هوستون به دلیل تهدید به ناگهان مجبور به تعطیلی شد “فعالیت های جاسوسی و نفوذ” ، به گفته یک مقام ارشد وزارت دادگستری آمریکا.

در اوایل سال ، به سازمان های رسانه ای دولت چینی که در ایالات متحده فعالیت می کنند گفته شد که با آنها به عنوان کارمندان دولت خارجی رفتار می شود و همان الزامات اداری سفارت ها و کنسولگری ها را به آنها القا می کند.
همچنین در rt.com
وزیر اوسی به ژورنال های خارجی در مورد “دیدگاه مورب” در نزاع جاسوسی با پکن هشدار داد ، زیرا پلیس مخالفان را در خانه شکست می دهدبه گفته واشنگتن ، این اقدامات به منظور مهار نفوذ بی مورد چین از داخل ایالات متحده بود. با این حال ، آنها با انتقادات شدید پکن روبرو شدند. چین هر دو ایالات متحده و استرالیا را به داشتن دو استاندارد در رویکرد خود در مورد آزادی مطبوعات و آزادی بیان متهم کرده است.

فکر می کنید دوستانتان علاقه مند می شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *