“گل رز” دیدنی مناطق ستاره ساز ، سیاهچاله فوق العاده عظیم دور را محاصره کرد – اخبار جهانی RT

در یک کهکشان بسیار دور ، ستاره شناسان یک پدیده فوق العاده زیبا را کشف کرده اند که حلقه ای از ستاره را می بیند که سیاه چاله ای بزرگ مانند گلبرگ های گل رز را احاطه کرده است.

رصدخانه جنوب اروپا به لطف ابزار MUSE در تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) نمایش خیره کننده ستاره ای را ضبط کرد.

این تصویر باشکوه کهکشان مارپیچی دوردست معروف به NGC 1097 را که در فاصله 45 میلیون سال نوری از زمین قرار دارد ، در صورت فلکی Fornax به تصویر می کشد.

یک سیاه چاله عظیم در مرکز کهکشان جذاب قرار دارد و حلقه خارق العاده مناطق ستاره ساز کاملاً آن را محاصره می کند.

تحقیقات نشان می دهد که حلقه درخشان مناطق ستاره ساز دارای شبکه ای از گاز و غبار است که به صورت مارپیچ به سیاهچاله می رسد. ESO گفت که تصویر نشان می دهد یک “مثال کتاب درسی” از یک حلقه هسته ای ستاره منفجر.

این حلقه به لطف ورود مواد به سمت مرکز کهکشان ، ستاره های جدیدی به دنیا می آورد. قطر آن تقریباً 5000 سال نوری است ، به این معنی که از اندازه کامل کهکشان که دهها هزار سال نوری از آن فراتر است ، کوتوله می شود.

خطوط تیره تر گرفته شده در تصویر MUSE نشان می دهد که گرد و غبار ، گاز و بقایای داخل سیاهچاله بزرگ جمع شده است.

اخبار مرتبط  4 نفر در حمله پلیس به خانه مظنون پس از 'سر بریدن تروریستی' از معلم فرانسوی دستگیر شدند - RT World News

“این فرایند باعث گرم شدن مواد اطراف می شود و یک دیسک تجمع در اطراف سیاهچاله ایجاد می کند و مقدار زیادی انرژی را به مناطق اطراف وارد می کند” ESO توضیح داد.
همچنین در rt.com
حلقه های اسرارآمیز و غیرقابل توجیه ارواح که در فضا معلق هستند ، منجمان را گیج و مبهوت می کند“گرد و غبار نزدیک گرم شده و شکل گیری ستاره در منطقه اطراف سیاهچاله فوق العاده عظیم تسریع می شود و حلقه هسته ای ستاره منفجر شده را نشان می دهد که با رنگ های صورتی و بنفش در تصویر نشان داده شده است” اضافه شد

MUSE که مخفف Multi-Unit Spectroscopic Explorer است ، به یکی از چهار تلسکوپ 8.2 متری متصل است که تلسکوپ بسیار بزرگ را تشکیل می دهد. طراحی منحصر به فرد آن به محققان این امکان را می دهد تا مکانیسم های پیچیده موجود در بسیاری از کهکشان ها را ترسیم کرده و تشکیل ستارگان و خوشه های ستاره ای را تجزیه و تحلیل کنند.

این تلسکوپ در رصدخانه Paranal ESO در صحرای آتاکاما در شمال شیلی قرار دارد.

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *