یونان از ترکیه می خواهد که “قبرس شمالی” با بازگشایی استراحتگاه ساحلی متروک ، “قدم به عقب” بگذارد – RT World News

آتن از آنکارا خواسته است تا از بازگشایی یک استراحتگاه ساحلی در قبرس شمالی که از درگیری 1974 در این جزیره رها شده بود ، عقب نشینی کند و گفت که این موضوع می تواند هفته آینده پیش روی رهبران اتحادیه اروپا قرار گیرد.

قبرس شمالی اخیراً بخشی از شهر حصارکشی شده واروشا در فاماگوستا را بازگشایی کرده و اجازه دسترسی عمومی برای اولین بار در 46 سال گذشته را می دهد.

یونان این اقدام را در نظر می گیرد “با تصمیم در جلسه رهبران اروپا هفته گذشته ناسازگار است” سخنگوی دولت استلیوس پتاساس روز پنجشنبه در آتن گفت. “ترکیه باید یک قدم به عقب برود” پتساس افزود ، هشدار داد كه یونان و قبرس می توانند این مسئله را قبل از نشست اتحادیه اروپا كه برای 15 تا 16 اكتبر برگزار می شود ، مطرح كنند.

منطقه 2.5 کیلومتری خط ساحلی قبرس شمالی تا ساعت 5 عصر هر روز برای بازدیدکنندگان واروشا باز شده است ، اگرچه آنها باید از طریق یک ایستگاه نظامی عبور کنند.
همچنین در rt.com
قبرس شمالی برای بازگشایی “شهر ارواح” Varosha ، زیرا دولت نیکوزیا هشدار می دهد که می تواند اتحاد مجدد را از خط خارج کنداخبار مرتبط  درگیری و دستگیری در بیت المقدس در حالی که مردم برای نخستین هشتمین هفته متوالی علیه نخست وزیر نتانیاهو اعتراض کردند (VIDEO) - RT World News

معلوم نیست که آیا اجازه دسترسی به یونان قبرس وجود دارد. این جزیره از زمان درگیری های سال 1974 شکافته شده است. جمعیت 39000 نفری واروشا در جریان حمله ترکیه که توسط کودتایی بوجود آمده بود که در آن زمان توسط ارتش حاکم بر یونان صورت گرفت ، فرار کردند.

آتن اخیراً از قبرس در جستجوی تحریم های اتحادیه اروپا علیه ترکیه به دلیل جستجوی نفت و گاز در مدیترانه شرقی حمایت کرد.

نخست وزیر یونان کیریاکوس میتسوتاکیس روز پنجشنبه درباره بازگشایی واروشا با رئیس کمیسیون اروپا اورسولا فون در لاین گفتگو کرد. در بیانیه مشترک ، این دو گفتند كه ترکیه باید اقدامات خود را برای كاهش تنش در منطقه و گفتگو با یونان ، قبرس و اتحادیه اروپا انجام دهد.

رئیس جمهور قبرس ، نیکوس آناستازادیاد ، بازگشایی خط ساحلی را محکوم کرد “یک عمل غیرقانونی” که ناقض قوانین بین المللی و قطعنامه های 550 و 789 شورای امنیت سازمان ملل است. “جمهوری قبرس inac غیر فعال نخواهد ماند” وی روز پنجشنبه گفت ، “تخلفات” قبلاً به شورای امنیت سازمان ملل گزارش شده است.

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *