16 ماه پس از رای دادن شهروندان ، بلژیک دولت ائتلافی جدیدی را تشکیل می دهد – اخبار جهانی RT

بن بست نزدیک به 500 روزه در بروکسل شکسته شده است و انتظار می رود پادشاه چهارشنبه نخست وزیر جدید را معرفی کند. اما احزاب مستثنی قول داده اند مقاومت را سازمان دهند.

پیش بینی می شود بعداً امروز پادشاه فیلیپ به عنوان نخست وزیر جدید وزیر موقت الكساندر د كرو از لیبرال های فلاندی (Open Vld) نامیده شود. دولت جدید ائتلاف از دولت موقت سوفی ویلمس (جنبش اصلاح طلبان) که بلژیک را در طی شش ماه همه گیری Covid-19 راهنمایی می کند ، بر عهده خواهد گرفت.

به دنبال بحث های ماراتن که عصر روز سه شنبه آغاز شد ، ائتلاف “کلیسای گسترده” متشکل از هفت حزب ، معروف به ائتلاف ویوالدی ، صبح زود چهارشنبه برای تشکیل دولت جدید به توافق رسید. ائتلاف تحت رهبری د کرو شامل سوسیالیست های فلاندی و فرانکفونی ، لیبرال ها و سبزها (آبگرم و PS ، MR و Open Vld ، اكولو و گرون) و دموكرات های مسیحی فلاندر (CD&V) است. این توافقنامه 493 روز پس از انتخابات در 26 مه 2019 صورت گرفت ، دوره ای که شاهد تلاش 12 “پیش ساز” برای تشکیل دولت ائتلافی بود و به دلیل اختلافات حزبی معمولاً شکست می خورد.

ائتلاف جدید بزرگترین حزب بلژیک در انتخابات 2019 ، حزب محافظه کار اتحاد فلاندر جدید (N-VA) را که 16 درصد آرا را به دست آورد ، و همچنین جناح راست Vlaams Belang (VB) ، دومین حزب بزرگ بلژیک ، را از این انتخابات خارج می کند. این دو گروه قول داده اند مقاومت در برابر دولت را سازمان دهند و رهبر N-VA ، تئو فرانكن وعده دهد “در زمین ، دریا و هوا با این پروژه مبارزه کنید.”

الكساندر دی كرو در توییتر خود از همه طرف های مذاكره كننده برای توافق حاصل شده تشكر كرد و ادعا كرد “استعداد برنده بازی ها ، کار تیمی قهرمان مسابقات است.” در همین حال ، پاول مگنت ، رهبر سوسیالیست های فرانسوی زبان ، در توئیتر خود نوشت که در راه انتقال گزارش آنها به پادشاه و تشکیل دولت است.

اخبار مرتبط  پس از وقوع شیوع Covid-19 در پایگاههای ایالات متحده ، اوکیناووس "شوکه شده" و خواستار شفافیت شد

دولت جدید باید با بیماری همه گیر ویروس کرونا مقابله کند که بلژیک را به شدت تحت تأثیر قرار داده است. این کشور یکی از بالاترین سرانه های کشنده در جهان را دارد که تعداد کل کشته شدگان در روز چهارشنبه بیش از 10 هزار نفر است.

اگر این داستان را دوست دارید ، آن را با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *